O činnosti naší organizace za uplynulý rok se dočtete ve výroční zprávě za rok 2021. Najdete zde nejen popis naší činnosti, strukturu a poslání, ale i statistická data, údaje o zaměstnancích a finanční zprávu, včetně výsledků finančních, vnitřních a vnějších kontrol a auditů. / celý článek
Od 1. dubna 2023 bude SUZ MV provozovat „Dočasná přístřeší“ pro osoby z Ukrajiny žádající o dočasnou ochranu. Pro tato nově vznikající pracoviště v Brně, Ostravě a v Praze sháníme šikovné kolegy, kteří budou mít na starost celkový provoz těchto center dočasného přístřeší.
ROZHOVOR Natalia Haddad je naší bývalou klientkou, o které v posledních měsících vzniká dokumentární film. V rámci natáčení navštívila spolu s autory dokumentu všechna zařízení, kterými před téměř deseti lety se svojí rodinou postupně prošla, než získala mezinárodní ochranu a postupně se integrovala do společnosti. Měli jsme tak příležitost zeptat se jí na její příběh a vzpomínky na dobu strávenou v našich zařízeních.
Dnešním dnem započala unikátní spolupráce mezi Ministerstvem vnitra a Dětským fondem OSN (UNICEF). Na úspěšné zvládnutí příchodu velkého množství Ukrajinců přispěje UNICEF částkou bezmála 357 mil. Kč. Peníze jsou určené především na posílení a zefektivnění stávajících integračních kapacit.
Již téměř dva roky platí pro některé cizince ze třetích zemí povinnost absolvovat adaptačně-integrační kurz „Vítejte v České republice“ který organizují Centra na podporu integrace cizinců. Jen Centra zřizovaná SUZ MV zatím zorganizovala 781 adaptačně-integračních kurzů, kterých se zúčastnilo 11 602 cizinců. V celé republice kurzů proběhlo již téměř tisíc registrovalo se na ně přes 15 tisíc osob.
REPORTÁŽ: Natalia, devatenáctiletá studentka gymnázia, navštívila v rámci natáčení dokumentu, který o jejím příběhu vzniká, také pobytové středisko v Kostelci nad Orlicí, kde se svou rodinou před devíti lety několik měsíců pobývala. Jak návrat do našeho zařízení prožívala si můžete poslechnout v přiložené reportáži Českého rozhlasu.
Chceme se s Vámi pravidelně podělit o vše zajímavé, co se v rámci integrace a migrace událo, i co nového se chystá ve všech regionech. Proto jsme se rozhodli tuto problematiku podrobněji představovat prostřednictvím nového měsíčního Newsletteru CPIC.
O činnosti naší organizace za uplynulý rok se dočtete ve výroční zprávě za rok 2021. Najdete zde nejen popis naší činnosti, strukturu a poslání, ale i statistická data, údaje o zaměstnancích a finanční zprávu, včetně výsledků finančních, vnitřních a vnějších kontrol a auditů.
Přečtěte si zajímavý rozhovor ředitele Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra Pavla Bacíka pro časopis Veřejná správa
Integrační politika je důležitým nástrojem státu, jak zajistit sociální kohezi, prohlubovat důvěru ve společnosti a dlouhodobě i vnitřní bezpečnost. Právě na to se ve své přednášce Bezpečnostní výzvy integrace ukrajinských uprchlíků na konferenci Ochrana měkkých cílů 2022 zaměřil ředitel SUZ MV Pavel Bacík.
Správa uprchlických zařízení MV provozuje Centra na podporu integrace cizinců v deseti krajích. Centra a jejich činnost představují jeden z klíčových nástrojů vládní politiky integrace cizinců. Centra nyní vydala výroční zprávu za uplynulý rok, kde maximálně konkrétně a strukturovaně představují činnost jednotlivých Center společně s konkrétními daty, ale i příklady dobré praxe.
Na Střeleckém ostrově v Praze se 25. června konal již 16. ročník interkulturního festivalu Refufest. Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra, její zaměstnanci i klienti u toho nemohli chybět.
Světový den uprchlíků byl ustanovený OSN a slouží k uctění uprchlíků z celého světa. Každoročně 20. června oslavujeme sílu a odvahu lidí, kteří byli nuceni uprchnout ze své domovské země, aby unikli před konfliktem a pronásledováním.
Bulletin Slovo vydává organizace Slovo 21 už bezmála 20 let. Najdete v něm rozhovory se zajímavými lidmi, kteří se do Česka přestěhovali z cizích zemí.
REPORTÁŽ Centra na podporu integrace cizinců (CPIC), které Správa uprchlických zařízení MV provozuje v deseti krajích , přičemž ve Středočeském kraji na pěti pracovištích, mají aktuálně otevřeno přes 200 kurzů českého jazyka pro cizince, především ukrajinské občany a postupně se zařizují další. Na jednom z nich, ve CPICu v Benešově, byla se svým mikrofonem i redaktorka Českého rozhlasu.