O činnosti naší organizace za uplynulý rok se dočtete ve výroční zprávě za rok 2022. Najdete zde nejen popis naší činnosti, strukturu a poslání, ale i statistická data, údaje o zaměstnancích a finanční zprávu, včetně výsledků finančních, vnitřních a vnějších kontrol a auditů. / celý článek
Kurzy českého jazyka jsou v Centrech na podporu integrace cizinců nesmírně populární
Výuka českého jazyka je mezi klienty nejpopulárnější aktivitou, kterou Centra na podporu integrace cizinců (CPIC) nabízí. Kurzy jsou zdarma a konají se nejen prezenčně, ale mnohdy také online.
Kurzy češtiny na různých úrovních se v Centrech každoročně těší velké oblibě a zpravidla platí, že poptávka daleko převyšuje nabídku.
Hlavní důvody jsou nasnadě: hodiny jsou vedeny profesionálními lektory s mnohaletými zkušenostmi a díky finanční podpoře ze strany Evropské unie jsou pro účastníky zcela zdarma. Zkouška z češtiny je navíc pro občany třetích zemí (tedy mimo EU) nutná pro získání trvalého pobytu v ČR.
Není třeba dojíždět
Mnoho cizinců, kteří v ČR legálně žijí a pracují, se sice v základu domluví, pro plnohodnotný život v Česku je však nezbytné naučit se česky lépe. Jazyk totiž neslouží jen k dorozumění, ale je nositelem kultury dané společnosti. Jaké Češi vyznávají hodnoty, jak vnímají sebe i druhé, jak přemýšlejí: to vše člověk nezjistí, dokud se neumí dobře česky.
Centra původně nabízela jen prezenční kurzy českého jazyka, s příchodem pandemie covidu-19 ovšem začala umožňovat i online výuku.
„Online kurzy jsou dnes vhodným doplněním zejména pro klienty, kteří dojíždějí a na kurz by se jinak nedostali, nebo není v jejich časových možnostech na prezenční kurzy docházet,“ vysvětluje David Mašát, sociální pracovník ve CPIC České Budějovice.
Přihlásit se je snadné
Dalším důvodem zavedení online kurzů je již zmíněná vysoká poptávka. „Klienti upřednostňují prezenční kurzy, ale v případě, že je jejich kapacita naplněná, nabízíme i online verzi,“ doplnila Lucie Mohamed, sociální pracovnice ve CPIC Kladno s tím, že online kurz má také větší kapacitu.
Způsob, jakým se na kurz češtiny, prezenční či online, přihlásit, je jednoduchý: stačí se osobně dostavit do Centra a vyplnit kartu klienta, přihlášku a test, který určí úroveň znalosti jazyka. „Pokud ale máme větší skupinu zájemců, dojedeme za klienty i v rámci naší práce v terénu,“ přiblížila Kateřina Halamová, vedoucí CPIC v Mladé Boleslavi. Více o kurzech češtiny, možnosti se jich účastnit online či o termínech a volných místech naleznete na stránkách jednotlivých Center na podporu integrace cizinců či jejich Facebooku.
FILM Podívejte se na studentský dokumentární film Natalia o bývalé klientce Správy uprchlických zařízení MV původem ze Sýrie, která se i se svojí rodinou po zahájení občanské války v Sýrii dostala do České republiky.
Pro ty, kteří nestihli navštívit výstavu ANI ČERNÁ, ANI BÍLÁ - Příběhy uprchlíků vyprávěné uměním, která se konala od 11. srpna do 17. září 2023 na zámku v Kvasinách, je k dispozici online katalog všech vystavených děl i s příběhy jejich autorů.
AKTUALIZOVÁNO Od 1. 4. 2023 přechází koordinace aktivit Krajských asistenčních center pomoci Ukrajině (KACPU) pod Ministerstvo vnitra. KACPU budou i nadále fungovat ve všech krajích České republiky a budou poskytovat asistenci osobám prchajícím před ozbrojených konfliktem na Ukrajině s podáním žádostí o dočasnou ochranu a zajištěním ubytování v případech, kdy tyto osoby nemají zajištěné ubytování vlastní. KACPU Praha s ohledem na nedostatek kapacit asistenci se zajištěním ubytování neposkytuje.