Vedoucí střediska
Mgr. Ján Suchár
V souvislosti s výskytem onemocnění COVID-19 je vydáno mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví, které omezuje návštěvy v azylových zařízeních a zařízeních pro zajištění cizinců. / celý článek
Pobytové středisko slouží k ubytování žadatelů o mezinárodní ochranu, jenž prošli předepsanými vstupními procedurami v přijímacím středisku (PřS), a to po dobu řízení ve věci jejich žádosti o mezinárodní ochranu. Žadatelé mohou středisko opouštět nebo se mohou rozhodnou pro pobyt v soukromí. Ubytovaným klientům jsou k dispozici sociální pracovníci, pedagogové volného času, pracovníci stálé služby a další. Klienti mají možnost využívat nabídku volnočasových aktivit, dobrovolných kurzů českého jazyka, právní či psychologické poradenství. V zařízení se nachází dětské centrum, výtvarná dílna, knihovna, společenská místnost, hřiště, sportovní vybavení apod. Probíhá zde velká škála volnočasových aktivit pro děti i dospělé, jimiž jsou nejen aktivity v zařízení, ale i různé kulturní akce a výlety. Zvláštní pozornost je věnována ohroženým skupinám, mezi které patří samotné ženy s dětmi, senioři, fyzicky, psychicky či sociálně handicapované osoby a oběti fyzického nebo psychického násilí.
Integrační azylová střediska slouží pro dočasné ubytování osob, kterým byla udělena mezinárodní ochrana formou azylu, nebo doplňkové ochrany, vstoupily do Státního integračního programu a nemají zajištěno jiné bydlení. Všem ubytovaným osobám je zde poskytována asistence sociálního pracovníka, poradenství zaměřené k získání bydlení, zaměstnání a dalších integračních aktivit včetně kurzů českého jazyka coby stěžejní činnosti Státního integračního programu. Maximální doba pobytu cizinců je 18 měsíců, většina se však zdrží podstatně kratší dobu. V rámci státního integračního programu patří mezi stěžejní činnosti podpora při získání samostatného bydlení, zaměstnání, vzdělávání a dalších smysluplných aktivitách podporujících integraci do české společnosti.
Mgr. Ján Suchár
Na Kopci 5 735 64, Havířov - Dolní Suchá
+420596805911
+420596884936
sekretariatha@suz.cz
1996
REPORTÁŽ Centra na podporu integrace cizinců (CPIC), které Správa uprchlických zařízení MV provozuje v deseti krajích , přičemž ve Středočeském kraji na pěti pracovištích, mají aktuálně otevřeno přes 200 kurzů českého jazyka pro cizince, především ukrajinské občany a postupně se zařizují další. Na jednom z nich, ve CPICu v Benešově, byla se svým mikrofonem i redaktorka Českého rozhlasu.
REPORTÁŽ Správa uprchlických zařízení se v tuto chvíli stará o téměř 5000 ukrajinských občanů, kteří utíkají před hrůzami války. Většinu z nich ubytováváme buď v našich zařízeních, nebo v dalších státních ubytovacích objektech. 110 z nich, převážně maminek s dětmi, ubytoval Institut pro veřejnou správu Praha ve svém zařízení v Benešově, kde se o děti, ale i jejich maminky, a někdy i babičky, s neuvěřitelným nasazením vzorně starají, jak se o tom mohla přesvědčit i redaktorka ČRo.
Správa uprchlických zařízení nemůže a nebude hradit kapacity / lůžka, které nejsou písemně objednány Správou uprchlických zařízení.