Pomáháme řešit aktuální nedostatek roušek a respirátorů v České republice. Na výrobě roušek se od včerejšího dne podílejí zaměstnanci i klienti v zařízeních SUZ MV po celé ČR. Nesmírně si vážíme jejich nasazení v těchto těžkých dnech. / celý článek
Zástupci obcí, ve kterých se nacházejí zařízení SUZ MV, jsou našimi nejdůležitějšími partnery, říká ředitel Pavel Bacík
V zařízení Ministerstva vnitra na Spiritce v Praze se ve čtvrtek 4. dubna konalo již páté setkání zástupců Správy uprchlických zařízení a dalších představitelů Ministerstva vnitra se zástupci obcí, na jejichž území se nacházejí azylová zařízení a zařízení pro zajištění cizinců.
Na setkání přijali pozvání starosta Kostelce nad Orlicí František Kinský, starosta Zastávky u Brna Petr Pospíšil, starosta Bělé pod Bezdězem Jaroslav Verner, primátor Ústí nad Labem Petr Nedvědický, náměstkyně primátora města Havířov Jana Feberová, místostarostka Vyšních Lhot Kamila Kurková, místostarosta Tisu u Blatna Martin Čáka, místostarosta městské části Brno-Židenice Pavel Havlíček a Jan Žíla jako zástupce města Jaroměř.
„Pro Správu uprchlických zařízení, a to nepochybně platí i pro moje kolegy z Ministerstva vnitra a Policie ČR, jsou právě zástupci samosprávy a vedení měst a obcí, kde se nacházejí naše zařízení, těmi nejdůležitějšími partnery vůbec,“ uvedl na úvod ředitel SUZ MV Pavel Bacík s tím, že hlavním smyslem společných setkání je předávání informací a snaha o komplexní řešení jakýchkoliv potencionálních problémů.
„Jsem ovšem rád, že se v posledních letech bilaterální vztahy s obcemi a jejich zástupci neomezují pouze na problematiku našich zařízení, ale SUZ MV se mnohdy stala i jakýmsi místem prvotního kontaktu mezi samosprávami a Ministerstvem vnitra,“ řekl Bacík.
„Partneři spolu musejí umět komunikovat, a Vy jste našimi důležitými partnery. Jedině díky sdílení informací budeme schopni čelit různým tlakům a dezinformacím. V posledních
několika letech jsme si potvrdili, že spolu dokážeme i v obtížných situacích pracovat v souladu a koordinovaně. Pevně věřím, že tomu tak bude i nadále,“ ujistil přítomné ředitel kanceláře prvního náměstka ministra vnitra Pavel Vařeka.
O aktuální situaci v oblasti migrace v Evropě i u nás a o možných výhledech do budoucnosti, především v oblasti pracovní migrace, následně informovala ředitelka odboru azylové a migrační politiky MV (OAMP) Pavla Novotná.
Ředitel cizinecké policie plk. Milan Majer mluvil o nelegální migraci a poznamenal, že v současné době již přes Českou republiku cizinci tranzitují v minimálním počtu.
Zástupce ředitele odboru prevence kriminality MV Tomáš Koníček informoval přítomné o stavu dotačních titulů pro obce, na jejichž území se zařízení SUZ MV nacházejí, a pochvalně se zmínil o spolupráci s jejich starosty.
V závěrečné diskusi poděkoval starosta Zastávky Petr Pospíšil za skvělou spolupráci se SUZ MV v posledních třech letech, kterou nejen on, ale i ostatní přítomní zástupci samospráv považují za důležitou a nezbytnou, a vyzval ostatní starosty k podpoře SUZ MV v jejím úsilí. V podobném duchu hovořil i starosta Kostelce nad Orlicí František Kinský. Oba pak nabídli předání své zkušenosti se zařízeními SUZ MV, a svou přítomnost u případných jednání s jinými samosprávami či úřady.
Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra poskytuje své služby již 25 let. Organizace byla zřízena k 1. 1. 1996. Vznikla vyčleněním z tehdejšího odboru pro uprchlíky (nyní odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra – OAMP), aby byl oddělen výkon státní správy v oblasti azylové politiky a správního řízení o udělení azylu od zabezpečování služeb žadatelům o udělení mezinárodní ochrany. SUZ MV se tak stala praktickým realizátorem velké části azylové, migrační a integrační politiky státu.
V rámci protiepidemických opatření a na základě rozhodnutí Odboru zdravotnického zabezpečení Ministerstva vnitra jsou do odvolání zakázány návštěvy v karanténní části zařízení pro zajištění cizinců Balková a Vyšní Lhoty.
V souvislosti s výskytem onemocnění COVID-19 na území České republiky a ve světě je vydáno mimořádné opatření odboru zdravotnického zabezpečení ministerstva vnitra. Na základě tohoto opatření jsou cizinci, kteří žádají o udělení mezinárodní ochrany, povinni dostavit se do přijímacího střediska v Bělé – Jezové, kde je možné o udělení mezinárodní ochrany požádat.