Pomáháme řešit aktuální nedostatek roušek a respirátorů v České republice. Na výrobě roušek se od včerejšího dne podílejí zaměstnanci i klienti v zařízeních SUZ MV po celé ČR. Nesmírně si vážíme jejich nasazení v těchto těžkých dnech. / celý článek
Máme síť smluvních organizací, které se společně s námi na integraci podílí. Lidé s udělenou mezinárodní ochranou se naučili vyhledávat naše kontaktní místa a přicházet si pro informace, asistenci nebo jinou pomoc.
Mnohá tato slova tlumočíme jiným institucím, z některých si bereme ponaučení sami a jiná, těch je většina, nás vyloženě těší, viz. například ocenění jednoho z klientů: „Velmi oceňuji pomoc s řidičským průkazem a kurzy angličtiny. Životně důležité bylo vyhledání bydlení, rád bych také v budoucnu nabídl pomoc dalším lidem v podobné situaci.“
Individuální integrační plány, jako hlavní nástroj podpory, provazují jednotlivé klíčové oblasti a činnosti. Držitelé mezinárodní ochrany (azylanti a cizinci s doplňkovou ochranou) na nich pracují spolu se sociálními pracovníky. Učíme je především prvním krokům, odrazit se ode dna, soběstačnosti a motivaci se dobře začlenit. Musí se sami aktivně podílet. O přísun hodin výuky českého jazyka se stará MŠMT, někteří klienti tak chodí na češtinu i 16 hodin týdně.
Na sklonku léta jsme si nově začali všem klientům říkat o zpětnou vazbu, a to v okamžiku, kdy program po dvanácti měsících opouští. Kvalita a dlouhodobá udržitelnost programu je pro nás aktuálně největší zadání. Proto máme v plánu uvést do provozu databázi, s pomocí které budeme moci hodnotit efektivitu programu, oblasti, které fungují lépe a které hůře.
Jsou zde i určitá úskalí, se kterými se potkáváme. Stejně, jako je tomu na celospolečenské úrovni, potýkají se i držitelé mezinárodní ochrany například s potížemi při hledání bydlení.
Více najdete na stránkách státního integračního programu integracniprogram.cz
V souvislosti s výskytem případu onemocnění Covid-19 v přijímacím a pobytovém středisku Zastávka bylo odborem zdravotního zabezpečení Ministerstva vnitra vydáno mimořádné opatření, na jehož základě dochází s okamžitou platností k dočasnému uzavření PPS Zastávka. Opatření má preventivní charakter a jeho účelem je zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví veřejnosti, zaměstnanců Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra, spolupracujících složek i samotných klientů (žadatelů o mezinárodní ochranu).
V souvislosti s výskytem onemocnění Covid-19 a pro účely zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra, spolupracujících složek, klientů i zajištěných cizinců, dochází s okamžitou platností k úpravě vnitřních pravidel v zařízeních SUZ MV.
Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra poskytuje své služby již 25 let. Organizace byla zřízena k 1. 1. 1996. Vznikla vyčleněním z tehdejšího odboru pro uprchlíky (nyní odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra – OAMP), aby byl oddělen výkon státní správy v oblasti azylové politiky a správního řízení o udělení azylu od zabezpečování služeb žadatelům o udělení mezinárodní ochrany. SUZ MV se tak stala praktickým realizátorem velké části azylové, migrační a integrační politiky státu.