Pomáháme řešit aktuální nedostatek roušek a respirátorů v České republice. Na výrobě roušek se od včerejšího dne podílejí zaměstnanci i klienti v zařízeních SUZ MV po celé ČR. Nesmírně si vážíme jejich nasazení v těchto těžkých dnech. / celý článek
Ve čtvrtek, 28. března 2018 v odpoledních hodinách, došlo ve společném česko-německém pracovišti Petrovice – Bahratal k emotivnímu setkání. Pracovníci německého dětského domova předali irácké matce děti (3 a 11 let), které byly před dvěma týdny nalezeny opuštěné na vlakovém nádraží v Německu. Tomuto aktu však předcházel složitý proces vyšetřování a mezinárodního vyjednávání.
Matka dětí byla spolu se svým manželem a starší dcerou zajištěna před třemi týdny na pražském okruhu, kdy spolu s dalšími krajany cestovala ukrytá v dodávce řízené tureckými převaděči a směřovala do Německa. (http://www.policie.cz/clanek/prevadeci-bezencu-zadrzeni.aspx). Už při prvním výslechu uvedla, že má v Německu děti, které tam sama poslala s příbuznými. Po umístění do zajišťovacího zařízení pro cizince v Bělé Jezové se ale po pár dnech svěřila sociálnímu pracovníkovi (Správy uprchlických zařízení MV), že ji telefonicky kontaktovala osoba, která se údajně stará o její děti a chce od ní peníze výměnou za to, že děti nevyhodí na ulici.
Tato informace odstartovala okamžité vyjednávání hned několika českých a německých institucí s cílem děti nalézt a předat je rodičům. Téhož dne, ve večerních hodinách jsme pak obdrželi informaci od německých kolegů, že byly nalezeny dvě opuštěné děti, pravděpodobně z Iráku. Policisté ihned kontaktovali Úřad pro mezinárodně právní ochranu dětí, za jehož významné pomoci se podařilo děti ztotožnit a zahájit kroky pro sloučení rodiny.
Vyjednávání mezi úřady trvalo přesně 15 dní a děti na sloučení s rodinou čekaly v bezpečí německého dětského domova. Chlapce se podařilo nalézt hlavně díky nasazení a profesionálnímu přístupu všech zúčastněných institucí. Správy uprchlických zařízení MV, pracovníků Úřadu pro mezinárodně právní ochranu dětí a policejních orgánů.
„Jsem rád, že se společnými silami podařilo spojit rozdělenou rodinu a že jsme také přispěli k rozuzlení tohoto složitého příběhu, který snad bude mít šťastný konec“, řekl k události ředitel Správy uprchlických zařízení Pavel Bacík.
Ředitel služby cizinecké policie plk. Milan Majer vyjádřil své poděkování všem zainteresovaným složkám a dodal: „Vážím si práce policistů i všech institucí, které se případu věnovali. Jsem také velmi rád, že jsme si v praxi ověřili, že mezinárodní policejní spolupráce perfektně funguje a že v boji proti nelegální migraci budeme společně úspěšní“.
Celá irácká rodina je nyní už společně v zařízení pro zajištění cizinců v Bělé Jezové, kde se rozhodne o jejím dalším osudu. Všichni mají právo požádat Českou republiku o mezinárodní ochranu, což zatím neučinili. Pokud se tak nestane, vrátí se do své domovské země.
plk.Mgr. Kateřina Rendlová, Ředitelství služby cizinecké policie, 29. březen 2018
V souvislosti s výskytem případu onemocnění Covid-19 v přijímacím a pobytovém středisku Zastávka bylo odborem zdravotního zabezpečení Ministerstva vnitra vydáno mimořádné opatření, na jehož základě dochází s okamžitou platností k dočasnému uzavření PPS Zastávka. Opatření má preventivní charakter a jeho účelem je zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví veřejnosti, zaměstnanců Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra, spolupracujících složek i samotných klientů (žadatelů o mezinárodní ochranu).
V souvislosti s výskytem onemocnění Covid-19 a pro účely zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra, spolupracujících složek, klientů i zajištěných cizinců, dochází s okamžitou platností k úpravě vnitřních pravidel v zařízeních SUZ MV.
Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra poskytuje své služby již 25 let. Organizace byla zřízena k 1. 1. 1996. Vznikla vyčleněním z tehdejšího odboru pro uprchlíky (nyní odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra – OAMP), aby byl oddělen výkon státní správy v oblasti azylové politiky a správního řízení o udělení azylu od zabezpečování služeb žadatelům o udělení mezinárodní ochrany. SUZ MV se tak stala praktickým realizátorem velké části azylové, migrační a integrační politiky státu.