Správa uprchlických zařízení se na konci září stala oficiálně 306. členem Asociace společenské odpovědnosti. Členství v Asociaci nás nesmírně těší, zároveň ho bereme jako závazek. / celý článek
Od 5. února do 16. března 2018 bude v prostorách Národní technické knihovny v pražských Dejvicích probíhat výstava fotografií mapující činnost programů zahraniční pomoci Ministerstva vnitra České republiky – programu MEDEVAC a Programu Ministerstva vnitra na asistenci uprchlíkům.
„Česká republika věří, že pomoc, kterou poskytuje prostřednictvím těchto dvou programů, je smysluplná a přispívá k řešení nelehkých výzev spojených s tématem uprchlictví,“ říká ministr vnitra Lubomír Metnar.
Ministerstvo vnitra v rámci programu MEDEVAC vysílá do krizových míst specializované lékařské týmy z českých nemocnic. Jen za rok 2016 a 2017 provedly tyto týmy více než 1500 operací, pomáhaly léčit zejména syrské uprchlíky v Jordánsku.
Program Ministerstva vnitra na asistenci uprchlíkům se zaměřuje na projekty podporující uprchlíky v zemích jejich prvního útočiště a na pomoc státům, které velký počet uprchlíků hostí. Mezi lety 2015 a 2016 Program podpořil stavbu mnoha nových přístřeší v severním Iráku a Jordánsku nebo například zefektivnil rozvod elektřiny v největším uprchlickém táboře pro syrské uprchlíky na Blízkém východě, jordánském Zátarí.
„V programu MEDEVAC nejde jen o samotné operace, kterých máme za sebou několik stovek, ale o přímé socioekonomické důsledky, které operace přinášejí: děti mohou znovu chodit do škol, dospělí se mohou vrátit na trh práce. Program MEDEVAC vrací lidem samostatnost a dává jim novou šanci v podmínkách jejich dočasného útočiště. Mnoho lidí volí nebezpečnou cestu do Evropy, protože už nevidí žádnou šanci v místě, kde jsou. Česká republika jim tyto šance opět vrací. Výstava Létající lékaři je tak zprávou o tom, že Česká republika umí pomáhat,“ říká ředitelka Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra Pavla Novotná.
Programu MEDEVAC v Jordánsku se opakovaně účastní i zaměstnanec Správy uprchlických zařízení Hany Ramadan z Přijímacího střediska Praha-Ruzyně.
Jak fotografie vznikaly, přibližuje jejich autor Jiří Pasz, který s lékařskými týmy vyrazil do šesti zemí. „Dokumentoval jsem v podstatě export zázraků, neuvěřitelnou profesionalitu a odbornost, se kterou české týmy pracují. Češi mají na co být pyšní. Dělají konkrétní věci s konkrétním dopadem, a to je v rámci probíhajících složitých migračních procesů důležité. Viděl jsem operace srdce, mozku, očí, popálenin… Výběr fotografií nebyl jednoduchý, vybírali jsme z několika tisíců, snažili jsme se, aby návštěvník viděl české týmy přímo v akci, ale i kontext: fotografie z místa konfliktů.“
Výstava Létající lékaři je zdarma a po své premiéře v pražské Národní technické knihovně se představí na dalších místech jak v České republice (např. Olomouc, Hradec Králové), tak v zahraničí (např. Brusel, Ženeva, Berlín, New York). Součástí výstavy v Národní technické knihovně bude doprovodný program, který bude zahrnovat například besedu s českým velvyslancem v Jordánsku nebo komentované prohlídky s aktéry a aktérkami programu MEDEVAC. Aktuální informace o výstavě jsou dostupné na webu www.letajicilekari.cz.
Filípek Sršeň z Kostelce nad Orlicí se narodil s motorickým postižením. Od narození cvičí, plave, chodí na hiporehabilitaci a jezdí na speciální rehabilitační pobyty. V současné době, po konzultaci s odborníky je Filípek téměř ukázkovým adeptem na speciální ortézy. Ty se bohužel v ČR získat nedají a jejich pořizovací náklady přesahují možnosti rodiny. Rozhodli jsme se proto spojit své síly s Klubem rodičů ZŠ Gutha–Jarkovského a podpořili jsme pod záštitou Hnutí Na vlastních nohou - Stonožka Filípkovu další léčbu.
ROZHOVOR Posledních několik měsíců pobýval v PřS a PoS Zastávka Francisco Guillermo z Venezuely. Čekání na rozhodnutí o udělení mezinárodní ochrany si krátil využíváním nabízených volnočasových aktivit, kterých se nejen aktivně účastnil, ale také je dokumentoval. A fotografie i videa, která na akcích pořídil, nás zaujala natolik, že je můžete spatřit nejen u mnohých příspěvků Správy uprchlických zařízení MV na Facebooku a Instragramu, ale i na webu a v interním bulletinu. Proto jsme se ho rozhodli zeptat, jak se k focení dostal, jakou používá techniku a také na něco ze soukromí. Za zprostředkování a tlumočení děkujeme Tomáši Valčikovi, pedagogovi volného času ze zařízení Zastávka.
FOTOGALERIE Fenomenální úspěch. Letos poprvé se SUZ MV připojila ke Giving Tuesday, a to rovnou dvěma projekty. A podle klientů Centra denních služeb Domovinka při Pečovatelské službě v Kostelci nad Orlicí a Oddělení následné péče Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi se dětem z našich zařízení vystoupení i dárky povedly. Děkujeme dětem, klientům i zaměstnancům, kteří s projektem pomohli.