V souvislosti s výskytem onemocnění COVID-19 je vydáno mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví, které omezuje návštěvy v azylových zařízeních a zařízeních pro zajištění cizinců. / celý článek
Výjezdní porada pracovníků Center na podporu integrace cizinců
Všichni pracovníci Center na podporu integrace cizinců se každoročně společně setkávají na výjezdní poradě, kde mají nejen možnost vzájemně si předat zkušenosti a dozvědět se aktuality ve svém oboru, ale zároveň se i lépe navzájem poznat!
Setkání je rozděleno do dvou dnů, v rámci kterých probíhají tematické prezentace a diskuze, ať už v rámci jednotlivých „workshopů“ nebo společných přednášek. Druhý den setkání byl zaměřen především na individuální diskuzi a rozbor konkrétních témat. Celkem se výroční porady zúčastnilo přes sedmdesát pracovníků z celé České republiky.
Centra na podporu integrace cizinců provozuje Správa uprchlických zařízení v deseti krajích České republiky s tím, že ve středočeském kraji má CPIC pracoviště v pěti městech. V dalších třech krajích a v Praze provozuje integrační centra jiné organizace.
Primárním úkolem center je důkladné sledování situace v daném regionu a zprostředkování výměny informací mezi zaměstnavateli, obcemi a dalšími státními institucemi, jako jsou krajské úřady, cizinecká policie, státní a městská policie, úřady práce, finanční úřady, živnostenské úřady, odbor azylové a migrační politiky MV atd.
Centra navíc pro cizince organizují sociální a právní poradenství, kurzy českého jazyka či sociokulturní kurzy usnadňující jejich začlenění a bezproblémové fungování ve většinové společnosti. Ve spolupráci s cizineckými komunitami pak centra pro širokou veřejnost pořádají vzdělávací, kulturní a sportovní akce.
Činnost center dlouhodobě přispívá k předcházení sociálně patologických jevů ve společnosti a úspěšné integraci cizinců, z níž těží především majorita.
REPORTÁŽ Centra na podporu integrace cizinců (CPIC), které Správa uprchlických zařízení MV provozuje v deseti krajích , přičemž ve Středočeském kraji na pěti pracovištích, mají aktuálně otevřeno přes 200 kurzů českého jazyka pro cizince, především ukrajinské občany a postupně se zařizují další. Na jednom z nich, ve CPICu v Benešově, byla se svým mikrofonem i redaktorka Českého rozhlasu.
REPORTÁŽ Správa uprchlických zařízení se v tuto chvíli stará o téměř 5000 ukrajinských občanů, kteří utíkají před hrůzami války. Většinu z nich ubytováváme buď v našich zařízeních, nebo v dalších státních ubytovacích objektech. 110 z nich, převážně maminek s dětmi, ubytoval Institut pro veřejnou správu Praha ve svém zařízení v Benešově, kde se o děti, ale i jejich maminky, a někdy i babičky, s neuvěřitelným nasazením vzorně starají, jak se o tom mohla přesvědčit i redaktorka ČRo.
Správa uprchlických zařízení nemůže a nebude hradit kapacity / lůžka, které nejsou písemně objednány Správou uprchlických zařízení.