V souvislosti s výskytem onemocnění COVID-19 je vydáno mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví, které omezuje návštěvy v azylových zařízeních a zařízeních pro zajištění cizinců. / celý článek
Správa uprchlických zařízení MV měla možnost přivítat další ze zahraničních návštěv. Tentokrát se jednalo o delegaci z Polské pohraniční stráže, a to vedoucí polských zařízení pro zajištění cizinců. Polští kolegové přijeli na reciproční pracovní návštěvu našich center, výměnu zkušeností a porovnání systému práce s klienty v Polsku a u nás.
Během čtyřdenní návštěvy byla polským kolegům představena tři z našich zařízení. Exkurze začala představením ZZC Balková, které nejvíce zaujalo zde užívanými piktogramy. Následovalo ZZC Bělá-Jezová, kde polští návštěvníci ocenili především práci pedagogů volného času se zajištěnými cizinci a celkově prostředí a fungování tohoto speciálního typu ZZC určenému samotným ženám, rodinám s dětmi a dalším ohroženým skupinám osob. V rámci návštěvy Bělé-Jezové proběhl i výlet do „škodováckého muzea“ v Mladé Boleslavi, který se setkal s velkým úspěchem.
Poslední den, čtvrtek, návštěvníci strávili v přijímacím a pobytovém středisku Zastávka u Brna. Zde je přivítal vedoucí zařízení Josef Sekerka, který fungování přijímacího a pobytového střediska prezentoval.
Na závěr pobytu polské delegace uspořádal ředitel SUZ MV Pavel Bacík slavnostní večeři v Praze na Spiritce. Vedoucí polské delegace Aleksander Ulanski ze zahraničního odboru Polské pohraniční stráže v diskusi zmínil zájem polské strany o spolupráci v oblasti zaměstnanosti cizinců a pozval ředitele SUZ MV v příštím roce na návštěvu polských detenčních zařízení.
Polští kolegové odjížděli se zážitky a poznatky, které jim, podle jejich vlastních slov, budou inspirací pro další práci v jejich zařízeních.
REPORTÁŽ Centra na podporu integrace cizinců (CPIC), které Správa uprchlických zařízení MV provozuje v deseti krajích , přičemž ve Středočeském kraji na pěti pracovištích, mají aktuálně otevřeno přes 200 kurzů českého jazyka pro cizince, především ukrajinské občany a postupně se zařizují další. Na jednom z nich, ve CPICu v Benešově, byla se svým mikrofonem i redaktorka Českého rozhlasu.
REPORTÁŽ Správa uprchlických zařízení se v tuto chvíli stará o téměř 5000 ukrajinských občanů, kteří utíkají před hrůzami války. Většinu z nich ubytováváme buď v našich zařízeních, nebo v dalších státních ubytovacích objektech. 110 z nich, převážně maminek s dětmi, ubytoval Institut pro veřejnou správu Praha ve svém zařízení v Benešově, kde se o děti, ale i jejich maminky, a někdy i babičky, s neuvěřitelným nasazením vzorně starají, jak se o tom mohla přesvědčit i redaktorka ČRo.
Správa uprchlických zařízení nemůže a nebude hradit kapacity / lůžka, které nejsou písemně objednány Správou uprchlických zařízení.