V souvislosti s výskytem onemocnění COVID-19 je vydáno mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví, které omezuje návštěvy v azylových zařízeních a zařízeních pro zajištění cizinců. / celý článek
Úřad Vysokého komisaře OSN pro ČR ocenil nejlepší žáky z řad žadatelů o mezinárodní ochranu a držitelů MO
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v České republice u příležitosti Světového dne uprchlíků ocenil 16 žáků, pět chlapců a jedenáct dívek, z řad žadatelů o mezinárodní ochranu a držitelů mezinárodní ochrany, kteří v tomto roce dosáhli vynikajících studijních výsledků, ale také bez problémů zvládli distanční výuku. Ocenění žáci pocházejí z osmi různých zemí.
Slavnostní vyhlášení proběhlo 21. června v prostorách MŠMT za účasti oceněných dětí, jejich rodin, učitelů, pracovníků UNHCR, UNICEF, Správy uprchlických zařízení MV, Ministerstva vnitra, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a neziskových organizací. Žáci byli vybráni ve spolupráci se školami, Správou uprchlických zařízení a NGO.
„Jsem na Vás hrdý,“ uvedl ředitel Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra Pavel Bacík s tím, že velká část oceněných dětí prošla zařízeními SUZ MV či v nich stále pobývá. Tři z oceněných dětí byly navíc nominovány přímo sociálními pracovníky SUZ MV.
„Jsme rádi, že se nám jako Správě uprchlických zařízení MV podařilo i v průběhu pandemie zajistit školní docházku a veškeré podmínky k distanční výuce všem dětem, které pobývají v našich zařízeních,“ dodal ředitel Bacík.
Celá akce má posloužit k povzbuzení a motivaci dalších dětí z řad držitelů mezinárodní ochrany či žadatelů o ní ke studiu, stejně jako k rozšíření povědomí o přínosu vzdělávání mezi jejich rodiči. Akce se podle ředitelky pražské kanceláře UNHCR Petry Levrincové snaží také nabourávat stereotypní uvažování o uprchlících v české společnosti. Ceny za vynikající studijní výsledky uděluje Úřad Vysokého komisaře OSN v ČR dětem každé dva roky, od roku 2004 pod záštitou ministerstva školství. V letošním roce ocenění obdržely děti z Íránu, Iráku, Kyrgyzstánu, Ukrajiny, Barmy, Čečenska, Běloruska a Venezuely.
Foto: MŠMT a SUZ MV
REPORTÁŽ Centra na podporu integrace cizinců (CPIC), které Správa uprchlických zařízení MV provozuje v deseti krajích , přičemž ve Středočeském kraji na pěti pracovištích, mají aktuálně otevřeno přes 200 kurzů českého jazyka pro cizince, především ukrajinské občany a postupně se zařizují další. Na jednom z nich, ve CPICu v Benešově, byla se svým mikrofonem i redaktorka Českého rozhlasu.
REPORTÁŽ Správa uprchlických zařízení se v tuto chvíli stará o téměř 5000 ukrajinských občanů, kteří utíkají před hrůzami války. Většinu z nich ubytováváme buď v našich zařízeních, nebo v dalších státních ubytovacích objektech. 110 z nich, převážně maminek s dětmi, ubytoval Institut pro veřejnou správu Praha ve svém zařízení v Benešově, kde se o děti, ale i jejich maminky, a někdy i babičky, s neuvěřitelným nasazením vzorně starají, jak se o tom mohla přesvědčit i redaktorka ČRo.
Správa uprchlických zařízení nemůže a nebude hradit kapacity / lůžka, které nejsou písemně objednány Správou uprchlických zařízení.