V souvislosti s výskytem onemocnění COVID-19 je vydáno mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví, které omezuje návštěvy v azylových zařízeních a zařízeních pro zajištění cizinců. / celý článek
Jednání vedl primátor Raduan Nwelati. Kromě zástupců SUZ MV se jednání zúčastnilo vedení města, zástupci z řad Městské policie Mladá Boleslav, Policie České republiky, Cizinecké policie a Hasičského záchranného sboru. Přítomni dále byli pracovníci Odborů bezpečnostní politiky a prevence kriminality Ministerstva vnitra České republiky a manažer prevence kriminality Středočeského kraje.
Setkání hodnotilo bezpečnostní situaci v Mladé Boleslavi za uplynulých pět let. Jednalo se o nejproblematičtějších oblastech, a to především o otázce kriminality, konkrétně jak se na páchané trestné činnosti podílí cizinci. Řešila se i otázka ubytování spojená s podílem personálních agentur na „bezdomovectví“ v Mladé Boleslavi. Dále nelegální zaměstnávání a výskyt osob závislých na omamných a psychotropních látkách na veřejnosti, včetně dalších fenoménů s tímto spojených. Diskutovalo se o přínosu fungujícího projektu Bezpečná Mladá Boleslav.
Cílem jednání bylo připravit strategii pro možný budoucí vývoj ve výše zmiňovaných oblastech a stanovit nástroje prevence protiprávního jednání, včetně integrace cizinců. Jednalo se zároveň o další spolupráci se Škoda Auto, s personálními agenturami a s policií cizích zemí, které zde aktuálně působí.
„SUZ MV vnímá aktuální situaci v Mladé Boleslavi a jsme rádi, že můžeme k řešení bezpečnostní otázky v Mladé Boleslavi přispět zkušenostmi z Koordinačního centra Kvasiny v Rychnově nad Kněžnou, stávajících Center na podporu integrace cizinců v devíti krajích a službami nově otevřeného Centra na podporu integrace cizinců pro Středočeský kraj,“ říká ředitel SUZ MV Pavel Bacík.
Více informací najdete zde.
REPORTÁŽ Centra na podporu integrace cizinců (CPIC), které Správa uprchlických zařízení MV provozuje v deseti krajích , přičemž ve Středočeském kraji na pěti pracovištích, mají aktuálně otevřeno přes 200 kurzů českého jazyka pro cizince, především ukrajinské občany a postupně se zařizují další. Na jednom z nich, ve CPICu v Benešově, byla se svým mikrofonem i redaktorka Českého rozhlasu.
REPORTÁŽ Správa uprchlických zařízení se v tuto chvíli stará o téměř 5000 ukrajinských občanů, kteří utíkají před hrůzami války. Většinu z nich ubytováváme buď v našich zařízeních, nebo v dalších státních ubytovacích objektech. 110 z nich, převážně maminek s dětmi, ubytoval Institut pro veřejnou správu Praha ve svém zařízení v Benešově, kde se o děti, ale i jejich maminky, a někdy i babičky, s neuvěřitelným nasazením vzorně starají, jak se o tom mohla přesvědčit i redaktorka ČRo.
Správa uprchlických zařízení nemůže a nebude hradit kapacity / lůžka, které nejsou písemně objednány Správou uprchlických zařízení.