O činnosti naší organizace za uplynulý rok se dočtete ve výroční zprávě za rok 2023. Najdete zde nejen popis naší činnosti, strukturu a poslání, ale i statistická data, údaje o zaměstnancích a finanční zprávu, včetně výsledků finančních, vnitřních a vnějších kontrol a auditů. / celý článek
Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra (SUZ MV) uspěla se svým projektem ve veřejném výběrovém řízení na zřízení a provoz Centra na podporu integrace cizinců (CPIC) pro Středočeský kraj, které bylo vyhlášeno Ministerstvem vnitra v rámci národního programu Azylového, migračního a integračního fondu.
SUZ MV tak v návaznosti na vládní materiál „Koncepce integrace cizinců” zřizuje Centrum již v desátém kraji, přičemž první byla zřízena již v roce 2009.
Koncept Center na podporu integrace cizinců tvoří komplexní síť v rámci celé republiky, která zajišťuje realizaci integrační politiky ČR ve vztahu k cílové skupině cizinců, kteří jsou z tzv. třetích zemí (mimo EU) a legálně dlouhodobě nebo trvale pobývají na území ČR.
„Středočeský kraj byl posledním krajem, kde regionální integrační centra doposud nepůsobila, což je poněkud paradox vzhledem k přítomnosti druhého nejvyššího počtu cizinců v zemi hned po Praze. Jsme velice rádi, že jsme projekt v tomto kraji získali a můžeme navázat na dlouholetou úspěšnou práci ve zbytku ČR,“ říká ředitel Správy uprchlických zařízení MV Pavel Bacík s tím, že Středočeský kraj tímto získává další nástroj pro úspěšnou integraci cizinců na území celého kraje.
Vzhledem k rozloze Středočeského kraje a specifickým potřebám bude zřízeno pět poboček, které v Mladé Boleslavi, Kladně, Příbrami, Benešově a v Kutné Hoře postupně spustí provoz v průběhu listopadu 2018. V těchto městech fungují i další návazné struktury, zejména pracoviště Odboru azylové a migrační politiky MV, oddělení pobytu cizinců, ale i dalších pro integraci cizinců důležitých institucí.
Hlavními aktivitami Centra bude zejména:
„Vzhledem k narůstajícímu počtu cizinců přicházejících do ČR za prací je důležitou úlohou Center spolupráce se zaměstnavateli a zejména s obcemi, kterých se to dotýká,“ dodává ředitel Pavel Bacík.
Centra na podporu integrace cizinců přispěla ke zvládnutí uprchlické krize z Ukrajiny systémovým přístupem, odborností svých pracovníků a koordinací ostatních aktérů integrace. To jsou závěry konference s názvem Integrační centra a držitelé dočasné ochrany: reflexe a výzvy.
O činnosti naší organizace za uplynulý rok se dočtete ve výroční zprávě za rok 2023. Najdete zde nejen popis naší činnosti, strukturu a poslání, ale i statistická data, údaje o zaměstnancích a finanční zprávu, včetně výsledků finančních, vnitřních a vnějších kontrol a auditů.
Centra na podporu integrace cizinců za loňský rok pomohla desetitisícům ukrajinských uprchlíků a dalších cizinců. Jen Centra, která SUZ MV provozuje v 10 krajích ČR, přivítala v roce 2023 přes 25 tisíc unikátních klientů, poskytla jim bezmála 145 tisíc služeb a asistovala 153 tisícům uprchlíků z Ukrajiny. Podrobnější údaje o všech Centrech, včetně těch, která neprovozuje SUZ MV, najdete ve Zprávě o činnosti za rok 2023.