O činnosti naší organizace za uplynulý rok se dočtete ve výroční zprávě za rok 2021. Najdete zde nejen popis naší činnosti, strukturu a poslání, ale i statistická data, údaje o zaměstnancích a finanční zprávu, včetně výsledků finančních, vnitřních a vnějších kontrol a auditů. / celý článek
Správa uprchlických zařízení MV slaví 25 let
Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra poskytuje své služby již 25 let. Organizace byla zřízena k 1. 1. 1996. Vznikla vyčleněním z tehdejšího odboru pro uprchlíky (nyní odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra – OAMP), aby byl oddělen výkon státní správy v oblasti azylové politiky a správního řízení o udělení azylu od zabezpečování služeb žadatelům o udělení mezinárodní ochrany. SUZ MV se tak stala praktickým realizátorem velké části azylové, migrační a integrační politiky státu.
Současná pandemická situace nám zatím neumožňuje si toto výročí významněji připomenout. V průběhu roku nás ovšem čeká několik akcí, během kterých si mimo jiné vzpomeneme na důležité okamžiky z čtvrtstoletí dlouhé historie naší organizace. Nechte se překvapit.
Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra (SUZ MV) je organizační složka státu, jež spadá do působnosti prvního náměstka ministra vnitra pro řízení sekce vnitřní bezpečnosti a policejního vzdělávání.
Činnosti SUZ MV jsou mimo jiné vymezeny zákonem č. 326/1999 Sb. o pobytu cizinců na území České republiky a zákonem č. 325/1999 Sb. o azylu. SUZ MV se v rámci své činnosti řídí Zřizovací listinou.
Stěžejní úlohou SUZ MV je provoz zařízení a poskytování služeb různým kategoriím cizinců dle výše uvedených právních předpisů. SUZ MV úzce spolupracuje s dalšími složkami Ministerstva vnitra ČR – odborem azylové a migrační politiky (OAMP MV), Policií ČR (PČR), Zdravotnickým zařízením Ministerstva vnitra a dalšími státními i nevládními organizacemi.
• Provozujeme několik typů zařízení – přijímací střediska (PřS), pobytová střediska (PoS), integrační azylová střediska (IAS), zařízení pro zajištění cizinců (ZZC).
• Poskytujeme služby různým kategoriím cizinců, dle jejich právního postavení – žadatelům o udělení mezinárodní ochrany, držitelům mezinárodní ochrany, zajištěným cizincům.
• Od ledna 2017 jsme v souladu se zákonem generálním poskytovatelem integračních služeb pro držitele mezinárodní ochrany v rámci Státního integračního programu.
• Provozujeme Centra na podporu integrace cizinců (CPIC) pro cizince ze třetích zemí v deseti krajích České republiky.
• Zajišťujeme realizaci dobrovolných návratů bývalých žadatelů o udělení mezinárodní ochrany do země jejich původu.
• Zabezpečujeme ekonomický a logistický servis pro OAMP MV.
Správa uprchlických zařízení MV provozuje Centra na podporu integrace cizinců v deseti krajích. Centra a jejich činnost představují jeden z klíčových nástrojů vládní politiky integrace cizinců. Centra nyní vydala souhrnnou výroční zprávu za uplynulý rok, kde maximálně konkrétně a strukturovaně představují činnost jednotlivých Center společně s konkrétními daty, ale i příklady dobré praxe.
ROZHOVOR Zapojit se do české společnosti pomáhají Centra na podporu integrace cizinců (CPIC). Většinu jich provozuje Ministerstvo vnitra prostřednictvím Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra (SUZ MV). Výhody Center pozitivně ocenili už dříve v regionech s velkým množstvím cizinců, kteří pracují v průmyslové zóně. Detaily provozu i aktuálních činností popsal pro časopis Veřejná správa vedoucí odboru CPIC SUZ MV Jiří Vesecký.
Od 1. 4. 2023 přechází koordinace aktivit Krajských asistenčních center pomoci Ukrajině (KACPU) pod Ministerstvo vnitra. KACPU budou i nadále fungovat ve všech krajích České republiky a budou poskytovat asistenci osobám prchajícím před ozbrojených konfliktem na Ukrajině s podáním žádostí o dočasnou ochranu a zajištěním ubytování v případech, kdy tyto osoby nemají zajištěné ubytování vlastní. KACPU Praha s ohledem na nedostatek kapacit asistenci se zajištěním ubytování neposkytuje.