O činnosti naší organizace za uplynulý rok se dočtete ve výroční zprávě za rok 2021. Najdete zde nejen popis naší činnosti, strukturu a poslání, ale i statistická data, údaje o zaměstnancích a finanční zprávu, včetně výsledků finančních, vnitřních a vnějších kontrol a auditů. / celý článek
„Tato setkání organizujeme pravidelně od roku 2016, a i podle ohlasů ze strany zástupců jednotlivých obcí je považuji za velice přínosnou a inspirativní pro naši práci. Hlavním cílem těchto setkání je posilovat povědomí a informovanost o migrační a azylové problematice nejen na celostátní úrovni, ale zejména ve vztahu k našim zařízením. Také díky tomu se nám společně daří předcházet šíření zkreslených informací, které se čas od času v souvislosti s naší činností objevují. Jsem rád, že tato setkání vedou k posílení spolupráce s obcemi, které považujeme za jedny z našich nejdůležitějších partnerů,“ uvedl ředitel Pavel Bacík.
Na již tradiční setkání přijali pozvání představitelé Havířova, Ústí nad Labem, Zastávky, Bělé pod Bezdězem, Brna-Židenic a Jaroměře.
Akce v historické budově Muzea Policie ČR se kromě představitelů SUZ MV a místních samospráv zúčastnili i první náměstek ministra vnitra pro řízení sekce vnitřní bezpečnosti a policejního vzdělávání Jiří Nováček, ředitelka odboru azylové a migrační politiky MV Pavla Novotná, ředitel odboru bezpečnosti a prevence kriminality MV David Chovanec, ředitel odboru prevence kriminality MV Michal Barbořík a jeho zástupce Tomáš Koníček a plk. Miloslav Smetana, vedoucí OPVS Ředitelství služby cizinecké policie.
„Ministerstvo vnitra si uvědomuje, jak důležitá je spolupráce s obcemi. Chci Vám poděkovat, že jste s námi našli společnou řeč. A chci slíbit, že Vás budeme podporovat ve Vašem pragmatickém přístupu k řešení migračních problémů,“ pronesl k přítomným zástupcům obcí první náměstek ministra vnitra Jiří Nováček.
Zástupci ministerstva vnitra přítomné starosty informovali o aktuální situaci v oblasti migrace a azylové politiky České republiky v kontextu celé Evropy, nebezpečí fake news a činnosti Centra pro boj s terorismem a hybridními hrozbami a v neposlední řadě také o dotačním programu ministerstva vnitra daným obcím.
Správa uprchlických zařízení MV provozuje Centra na podporu integrace cizinců v deseti krajích. Centra a jejich činnost představují jeden z klíčových nástrojů vládní politiky integrace cizinců. Centra nyní vydala souhrnnou výroční zprávu za uplynulý rok, kde maximálně konkrétně a strukturovaně představují činnost jednotlivých Center společně s konkrétními daty, ale i příklady dobré praxe.
ROZHOVOR Zapojit se do české společnosti pomáhají Centra na podporu integrace cizinců (CPIC). Většinu jich provozuje Ministerstvo vnitra prostřednictvím Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra (SUZ MV). Výhody Center pozitivně ocenili už dříve v regionech s velkým množstvím cizinců, kteří pracují v průmyslové zóně. Detaily provozu i aktuálních činností popsal pro časopis Veřejná správa vedoucí odboru CPIC SUZ MV Jiří Vesecký.
Od 1. 4. 2023 přechází koordinace aktivit Krajských asistenčních center pomoci Ukrajině (KACPU) pod Ministerstvo vnitra. KACPU budou i nadále fungovat ve všech krajích České republiky a budou poskytovat asistenci osobám prchajícím před ozbrojených konfliktem na Ukrajině s podáním žádostí o dočasnou ochranu a zajištěním ubytování v případech, kdy tyto osoby nemají zajištěné ubytování vlastní. KACPU Praha s ohledem na nedostatek kapacit asistenci se zajištěním ubytování neposkytuje.