O činnosti naší organizace za uplynulý rok se dočtete ve výroční zprávě za rok 2021. Najdete zde nejen popis naší činnosti, strukturu a poslání, ale i statistická data, údaje o zaměstnancích a finanční zprávu, včetně výsledků finančních, vnitřních a vnějších kontrol a auditů. / celý článek
Psychologická péče v zařízeních SUZ MV
Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra poskytuje klientům i zajištěným cizincům ve svých zařízeních celou řadu služeb. K dispozici jsou jim sociální pracovníci, pedagogové volného času, ubytovatelé, pracovníci stálé služby a mnozí další. Kromě toho mají všechna střediska smluvně zajištěnou právní, ale také psychologickou či psychiatrickou pomoc. V případě potřeby jsou k dispozici i duchovní služby.
Naše organizace prostřednictvím našich smluvních psychologů poskytuje psychologickou péči jak žadatelům o mezinárodní ochranu, tak azylantům, ale i cizincům, kteří jsou v ČR zajištěni v zařízeních pro zajištění cizinců. Pro každé z našich zařízení máme k dispozici vlastního psychologa.
Hned při prvním kontaktu sociální pracovníci nabízejí klientům možnost využít psychologickou péči. Psychologové jsou na vyžádání schopní v relativně krátkém čase přijet do zařízení a poskytnout klientům například krizovou intervenci, při delším pobytu klienta například v pobytovém středisku mohou poskytovat i opakovanou terapeutickou pomoc. Je zcela obvyklou praxí poskytovat také odbornou psychologickou péči klientům s PTSD. Psychologická péče je tedy nedílnou součástí služeb, které v našich zařízeních poskytujeme. Po celou dobu pobytu se mohou klienti s žádostí o pomoc psychologa obrátit na sociální pracovníky Správy uprchlických zařízení.
Tato služba je pro všechny uvedené klienty zdarma a v případě potřeby zajišťujeme při intervencích taktéž bezplatné tlumočení do rodného jazyka klienta.
Služby psychologů poskytujeme na základě mandátu, který nám dává zákon č. 325/1999 Sb., o azylu. Důvod, proč tyto služby poskytujeme, je poskytnout žadatelům o udělení mezinárodní ochrany podporu v oblastech bezpečnosti a bezkonfliktního soužití, jako prevence sociálně-patologických jevů nebo jako pomoc při zvládání jejich adaptačních potíží. Jde nám o to, aby klienti, kteří přichází z různých částí světa a nesou si sebou různé prožitky (patří mezi osoby zranitelné), měli psychologa dostupného co nejdříve.
Nelze ale opomenout ten fakt, že žadatelé o udělení mezinárodní ochrany i držitelé mezinárodní ochrany (azylanti) mají přístup ke zdravotní péči ve stejném rozsahu jako běžný občan České republiky. V praxi to znamená, že mohou využívat psychologické i psychiatrické služby v daném regionu jako součást služeb hrazených v rámci veřejného zdravotního pojištění. S některými klinickými psychology i psychiatry ve zprostředkování služeb klientům spolupracujeme nebo jsme úzce spolupracovali. Včetně zajištění tlumočnických služeb, pokud je to nutné. Znamená to tedy, že součástí nabídky pro zmíněné klienty jsou jak služby našich smluvních psychologů, tak veřejně dostupné služby v této oblasti.
Správa uprchlických zařízení MV provozuje Centra na podporu integrace cizinců v deseti krajích. Centra a jejich činnost představují jeden z klíčových nástrojů vládní politiky integrace cizinců. Centra nyní vydala souhrnnou výroční zprávu za uplynulý rok, kde maximálně konkrétně a strukturovaně představují činnost jednotlivých Center společně s konkrétními daty, ale i příklady dobré praxe.
ROZHOVOR Zapojit se do české společnosti pomáhají Centra na podporu integrace cizinců (CPIC). Většinu jich provozuje Ministerstvo vnitra prostřednictvím Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra (SUZ MV). Výhody Center pozitivně ocenili už dříve v regionech s velkým množstvím cizinců, kteří pracují v průmyslové zóně. Detaily provozu i aktuálních činností popsal pro časopis Veřejná správa vedoucí odboru CPIC SUZ MV Jiří Vesecký.
Od 1. 4. 2023 přechází koordinace aktivit Krajských asistenčních center pomoci Ukrajině (KACPU) pod Ministerstvo vnitra. KACPU budou i nadále fungovat ve všech krajích České republiky a budou poskytovat asistenci osobám prchajícím před ozbrojených konfliktem na Ukrajině s podáním žádostí o dočasnou ochranu a zajištěním ubytování v případech, kdy tyto osoby nemají zajištěné ubytování vlastní. KACPU Praha s ohledem na nedostatek kapacit asistenci se zajištěním ubytování neposkytuje.