V souvislosti s výskytem onemocnění COVID-19 je vydáno mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví, které omezuje návštěvy v azylových zařízeních a zařízeních pro zajištění cizinců. / celý článek
Klienti pobytového střediska v Kostelci nad Orlicí pomáhají nemocnému Filípkovi
Devítiletý Filípek Sršeň z Kostelce nad Orlicí se narodil s motorickým postižením, konkrétně s postižením nohou a levé ruky. Od narození cvičí, plave, chodí na hiporehabilitaci a jezdí na speciální rehabilitační pobyty do Klimkovic. V současné době, po konzultaci s protetiky, ortopedy a fyzioterapeuty, je Filípek téměř ukázkovým adeptem na rakouské ortézy. Tyto ortézy se bohužel v ČR získat nedají a jejich pořizovací náklady přesahují možnosti rodiny.
Proto jsme všichni spojili své síly (Klub rodičů při ZŠ Gutha – Jarkovského, ředitelství školy, žáci, učitelé, děti a vychovatelky z Dětského centra v Kostelci nad Orlicí) a podpořili jsme pod záštitou hnutí Na vlastních nohou Stonožka další léčbu Filípka.
Zúčastnili jsme se v rámci Stonožkového týdne dvoudenního školního vánočního jarmarku, a to na pracovištích Komenského a Drtinova. Děti z dětského centra poskytly k prodeji vlastnoručně pečené vánoční cukroví a perníčky, dospělí klienti přispěli výrobky z keramiky, vonnými svíčkami, mýdly apod.
Děti po celou dobu nabízely k prodeji krásné výrobky a druhý den dokonce vystoupily s krátkým tanečním vystoupením v rámci jarmarku na ZŠ Komenského. Všichni jsme nejen pomohli přispět na dobrou věc vybranými penězi, ale také jsme byli součástí ohromné solidarity a lidskosti místních obyvatel a samozřejmě jsme mohli společně strávit příjemné předvánoční chvíle.
K dnešnímu dni je výtěžek Stonožkového týdne 109 000,- Kč. Klienti dali k dispozici své výrobky, za které hnutí Na vlastních nohou Stonožka utržilo 7 290,-Kč.
REPORTÁŽ Centra na podporu integrace cizinců (CPIC), které Správa uprchlických zařízení MV provozuje v deseti krajích , přičemž ve Středočeském kraji na pěti pracovištích, mají aktuálně otevřeno přes 200 kurzů českého jazyka pro cizince, především ukrajinské občany a postupně se zařizují další. Na jednom z nich, ve CPICu v Benešově, byla se svým mikrofonem i redaktorka Českého rozhlasu.
REPORTÁŽ Správa uprchlických zařízení se v tuto chvíli stará o téměř 5000 ukrajinských občanů, kteří utíkají před hrůzami války. Většinu z nich ubytováváme buď v našich zařízeních, nebo v dalších státních ubytovacích objektech. 110 z nich, převážně maminek s dětmi, ubytoval Institut pro veřejnou správu Praha ve svém zařízení v Benešově, kde se o děti, ale i jejich maminky, a někdy i babičky, s neuvěřitelným nasazením vzorně starají, jak se o tom mohla přesvědčit i redaktorka ČRo.
Správa uprchlických zařízení nemůže a nebude hradit kapacity / lůžka, které nejsou písemně objednány Správou uprchlických zařízení.