O činnosti naší organizace za uplynulý rok se dočtete ve výroční zprávě za rok 2021. Najdete zde nejen popis naší činnosti, strukturu a poslání, ale i statistická data, údaje o zaměstnancích a finanční zprávu, včetně výsledků finančních, vnitřních a vnějších kontrol a auditů. / celý článek
Ve čtvrtek, 28. března 2018 v odpoledních hodinách, došlo ve společném česko-německém pracovišti Petrovice – Bahratal k emotivnímu setkání. Pracovníci německého dětského domova předali irácké matce děti (3 a 11 let), které byly před dvěma týdny nalezeny opuštěné na vlakovém nádraží v Německu. Tomuto aktu však předcházel složitý proces vyšetřování a mezinárodního vyjednávání.
Matka dětí byla spolu se svým manželem a starší dcerou zajištěna před třemi týdny na pražském okruhu, kdy spolu s dalšími krajany cestovala ukrytá v dodávce řízené tureckými převaděči a směřovala do Německa. (http://www.policie.cz/clanek/prevadeci-bezencu-zadrzeni.aspx). Už při prvním výslechu uvedla, že má v Německu děti, které tam sama poslala s příbuznými. Po umístění do zajišťovacího zařízení pro cizince v Bělé Jezové se ale po pár dnech svěřila sociálnímu pracovníkovi (Správy uprchlických zařízení MV), že ji telefonicky kontaktovala osoba, která se údajně stará o její děti a chce od ní peníze výměnou za to, že děti nevyhodí na ulici.
Tato informace odstartovala okamžité vyjednávání hned několika českých a německých institucí s cílem děti nalézt a předat je rodičům. Téhož dne, ve večerních hodinách jsme pak obdrželi informaci od německých kolegů, že byly nalezeny dvě opuštěné děti, pravděpodobně z Iráku. Policisté ihned kontaktovali Úřad pro mezinárodně právní ochranu dětí, za jehož významné pomoci se podařilo děti ztotožnit a zahájit kroky pro sloučení rodiny.
Vyjednávání mezi úřady trvalo přesně 15 dní a děti na sloučení s rodinou čekaly v bezpečí německého dětského domova. Chlapce se podařilo nalézt hlavně díky nasazení a profesionálnímu přístupu všech zúčastněných institucí. Správy uprchlických zařízení MV, pracovníků Úřadu pro mezinárodně právní ochranu dětí a policejních orgánů.
„Jsem rád, že se společnými silami podařilo spojit rozdělenou rodinu a že jsme také přispěli k rozuzlení tohoto složitého příběhu, který snad bude mít šťastný konec“, řekl k události ředitel Správy uprchlických zařízení Pavel Bacík.
Ředitel služby cizinecké policie plk. Milan Majer vyjádřil své poděkování všem zainteresovaným složkám a dodal: „Vážím si práce policistů i všech institucí, které se případu věnovali. Jsem také velmi rád, že jsme si v praxi ověřili, že mezinárodní policejní spolupráce perfektně funguje a že v boji proti nelegální migraci budeme společně úspěšní“.
Celá irácká rodina je nyní už společně v zařízení pro zajištění cizinců v Bělé Jezové, kde se rozhodne o jejím dalším osudu. Všichni mají právo požádat Českou republiku o mezinárodní ochranu, což zatím neučinili. Pokud se tak nestane, vrátí se do své domovské země.
plk.Mgr. Kateřina Rendlová, Ředitelství služby cizinecké policie, 29. březen 2018
Od 1. dubna 2023 bude SUZ MV provozovat „Dočasná přístřeší“ pro osoby z Ukrajiny žádající o dočasnou ochranu. Pro tato nově vznikající pracoviště v Brně, Ostravě a v Praze sháníme šikovné kolegy, kteří budou mít na starost celkový provoz těchto center dočasného přístřeší.
ROZHOVOR Natalia Haddad je naší bývalou klientkou, o které v posledních měsících vzniká dokumentární film. V rámci natáčení navštívila spolu s autory dokumentu všechna zařízení, kterými před téměř deseti lety se svojí rodinou postupně prošla, než získala mezinárodní ochranu a postupně se integrovala do společnosti. Měli jsme tak příležitost zeptat se jí na její příběh a vzpomínky na dobu strávenou v našich zařízeních.