O činnosti naší organizace za uplynulý rok se dočtete ve výroční zprávě za rok 2021. Najdete zde nejen popis naší činnosti, strukturu a poslání, ale i statistická data, údaje o zaměstnancích a finanční zprávu, včetně výsledků finančních, vnitřních a vnějších kontrol a auditů. / celý článek
Od 5. února do 16. března 2018 bude v prostorách Národní technické knihovny v pražských Dejvicích probíhat výstava fotografií mapující činnost programů zahraniční pomoci Ministerstva vnitra České republiky – programu MEDEVAC a Programu Ministerstva vnitra na asistenci uprchlíkům.
„Česká republika věří, že pomoc, kterou poskytuje prostřednictvím těchto dvou programů, je smysluplná a přispívá k řešení nelehkých výzev spojených s tématem uprchlictví,“ říká ministr vnitra Lubomír Metnar.
Ministerstvo vnitra v rámci programu MEDEVAC vysílá do krizových míst specializované lékařské týmy z českých nemocnic. Jen za rok 2016 a 2017 provedly tyto týmy více než 1500 operací, pomáhaly léčit zejména syrské uprchlíky v Jordánsku.
Program Ministerstva vnitra na asistenci uprchlíkům se zaměřuje na projekty podporující uprchlíky v zemích jejich prvního útočiště a na pomoc státům, které velký počet uprchlíků hostí. Mezi lety 2015 a 2016 Program podpořil stavbu mnoha nových přístřeší v severním Iráku a Jordánsku nebo například zefektivnil rozvod elektřiny v největším uprchlickém táboře pro syrské uprchlíky na Blízkém východě, jordánském Zátarí.
„V programu MEDEVAC nejde jen o samotné operace, kterých máme za sebou několik stovek, ale o přímé socioekonomické důsledky, které operace přinášejí: děti mohou znovu chodit do škol, dospělí se mohou vrátit na trh práce. Program MEDEVAC vrací lidem samostatnost a dává jim novou šanci v podmínkách jejich dočasného útočiště. Mnoho lidí volí nebezpečnou cestu do Evropy, protože už nevidí žádnou šanci v místě, kde jsou. Česká republika jim tyto šance opět vrací. Výstava Létající lékaři je tak zprávou o tom, že Česká republika umí pomáhat,“ říká ředitelka Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra Pavla Novotná.
Programu MEDEVAC v Jordánsku se opakovaně účastní i zaměstnanec Správy uprchlických zařízení Hany Ramadan z Přijímacího střediska Praha-Ruzyně.
Jak fotografie vznikaly, přibližuje jejich autor Jiří Pasz, který s lékařskými týmy vyrazil do šesti zemí. „Dokumentoval jsem v podstatě export zázraků, neuvěřitelnou profesionalitu a odbornost, se kterou české týmy pracují. Češi mají na co být pyšní. Dělají konkrétní věci s konkrétním dopadem, a to je v rámci probíhajících složitých migračních procesů důležité. Viděl jsem operace srdce, mozku, očí, popálenin… Výběr fotografií nebyl jednoduchý, vybírali jsme z několika tisíců, snažili jsme se, aby návštěvník viděl české týmy přímo v akci, ale i kontext: fotografie z místa konfliktů.“
Výstava Létající lékaři je zdarma a po své premiéře v pražské Národní technické knihovně se představí na dalších místech jak v České republice (např. Olomouc, Hradec Králové), tak v zahraničí (např. Brusel, Ženeva, Berlín, New York). Součástí výstavy v Národní technické knihovně bude doprovodný program, který bude zahrnovat například besedu s českým velvyslancem v Jordánsku nebo komentované prohlídky s aktéry a aktérkami programu MEDEVAC. Aktuální informace o výstavě jsou dostupné na webu www.letajicilekari.cz.
Správa uprchlických zařízení MV provozuje Centra na podporu integrace cizinců v deseti krajích. Centra a jejich činnost představují jeden z klíčových nástrojů vládní politiky integrace cizinců. Centra nyní vydala souhrnnou výroční zprávu za uplynulý rok, kde maximálně konkrétně a strukturovaně představují činnost jednotlivých Center společně s konkrétními daty, ale i příklady dobré praxe.
ROZHOVOR Zapojit se do české společnosti pomáhají Centra na podporu integrace cizinců (CPIC). Většinu jich provozuje Ministerstvo vnitra prostřednictvím Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra (SUZ MV). Výhody Center pozitivně ocenili už dříve v regionech s velkým množstvím cizinců, kteří pracují v průmyslové zóně. Detaily provozu i aktuálních činností popsal pro časopis Veřejná správa vedoucí odboru CPIC SUZ MV Jiří Vesecký.
Od 1. 4. 2023 přechází koordinace aktivit Krajských asistenčních center pomoci Ukrajině (KACPU) pod Ministerstvo vnitra. KACPU budou i nadále fungovat ve všech krajích České republiky a budou poskytovat asistenci osobám prchajícím před ozbrojených konfliktem na Ukrajině s podáním žádostí o dočasnou ochranu a zajištěním ubytování v případech, kdy tyto osoby nemají zajištěné ubytování vlastní. KACPU Praha s ohledem na nedostatek kapacit asistenci se zajištěním ubytování neposkytuje.