V souvislosti s výskytem onemocnění COVID-19 je vydáno mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví, které omezuje návštěvy v azylových zařízeních a zařízeních pro zajištění cizinců. / celý článek
Festival Kultur v Mladé Boleslavi
Téměř dva tisíce návštěvníků si v polovině září nenechalo ujít již tradiční Festival kultur v Mladé Boleslavi, který pořádá Centrum na podporu integrace cizinců pro Středočeský kraj, pracoviště Mladá Boleslav, ve spolupráci s Komisí pro etnika a integraci národnostních menšin mladoboleslavského magistrátu. Akci též významně finančně podpořil nadační fond Nové Boleslavsko firmy Škoda Auto.
Třetí ročník Festivalu kultur v Mladé Boleslavi nepokazil ani občasný déšť a návštěvníci si tak na výstavišti mohli užít množství kulturních vystoupení, ale také ochutnávky typických pokrmů pro různé cizinecké komunity.
Těch se aktivně zúčastnilo deset, a sice z Turecka, Ukrajiny, Bulharska, Makedonie, Moldávie, Vietnamu, Slovenska nebo daleké Indie, Nepálu a Thajska.
Zatímco dopoledne patřilo žákům základních škol, odpoledne si užila veřejnost. „Za sebe vyjadřuji obrovské díky organizátorům, kteří celý festival připravují. Je strašně důležité pomocí kultury a přátelských setkání propojovat lidi různých národností a etnik, kteří zde vedle sebe na Mladoboleslavsku žijí. Bohužel si cizince spojujeme hlavně s problémy a drobnou kriminalitou, ale festival ukazuje, jaké jsou tradice a skutečný život většiny těch, kteří se v Boleslavi rozhodli pracovat a mnohdy i zůstat žít,“ uvedl náměstek primátora Robin Povšík, který si festival užil v družné atmosféře.
„Festival se rok od roku rozrůstá. Těší mě i nebývalý zájem veřejnosti. Je to pro mě potvrzení, že komise pro etnika a národnostní menšiny, stejně jako poskytovatelé sociálních služeb, kteří se cizincům věnují, pracují v Mladé Boleslavi velmi dobře,“ uvedla náměstkyně primátora Miroslava Kašpárková, která festival také navštívila.
CPIC Mladá Boleslav a Správa uprchlických zařízení MV měla na akci nejen stánek, kde mohli návštěvníci najít celou řadu užitečných informací, a také propagační materiály, které ocenily hlavně děti, ale účastnily se i klienti a zaměstnanci ZZC Bělá-Jezová a PoS Kostelec n. Orlicí, kteří kromě drobných dárků připravili například malování henou. Akce se tak velmi vydařila a již se těšíme na příští ročník.
Foto: Adam Homolka, Nejhezčí den
Video: Michal Kvapil, Tývka.cz
REPORTÁŽ Centra na podporu integrace cizinců (CPIC), které Správa uprchlických zařízení MV provozuje v deseti krajích , přičemž ve Středočeském kraji na pěti pracovištích, mají aktuálně otevřeno přes 200 kurzů českého jazyka pro cizince, především ukrajinské občany a postupně se zařizují další. Na jednom z nich, ve CPICu v Benešově, byla se svým mikrofonem i redaktorka Českého rozhlasu.
REPORTÁŽ Správa uprchlických zařízení se v tuto chvíli stará o téměř 5000 ukrajinských občanů, kteří utíkají před hrůzami války. Většinu z nich ubytováváme buď v našich zařízeních, nebo v dalších státních ubytovacích objektech. 110 z nich, převážně maminek s dětmi, ubytoval Institut pro veřejnou správu Praha ve svém zařízení v Benešově, kde se o děti, ale i jejich maminky, a někdy i babičky, s neuvěřitelným nasazením vzorně starají, jak se o tom mohla přesvědčit i redaktorka ČRo.
Správa uprchlických zařízení nemůže a nebude hradit kapacity / lůžka, které nejsou písemně objednány Správou uprchlických zařízení.