O činnosti naší organizace za uplynulý rok se dočtete ve výroční zprávě za rok 2024. Najdete zde nejen popis naší činnosti, strukturu a poslání, ale i statistická data, údaje o zaměstnancích a finanční zprávu, včetně výsledků finančních, vnitřních a vnějších kontrol a auditů. / celý článek
Máme síť smluvních organizací, které se společně s námi na integraci podílí. Lidé s udělenou mezinárodní ochranou se naučili vyhledávat naše kontaktní místa a přicházet si pro informace, asistenci nebo jinou pomoc.
Mnohá tato slova tlumočíme jiným institucím, z některých si bereme ponaučení sami a jiná, těch je většina, nás vyloženě těší, viz. například ocenění jednoho z klientů: „Velmi oceňuji pomoc s řidičským průkazem a kurzy angličtiny. Životně důležité bylo vyhledání bydlení, rád bych také v budoucnu nabídl pomoc dalším lidem v podobné situaci.“
Individuální integrační plány, jako hlavní nástroj podpory, provazují jednotlivé klíčové oblasti a činnosti. Držitelé mezinárodní ochrany (azylanti a cizinci s doplňkovou ochranou) na nich pracují spolu se sociálními pracovníky. Učíme je především prvním krokům, odrazit se ode dna, soběstačnosti a motivaci se dobře začlenit. Musí se sami aktivně podílet. O přísun hodin výuky českého jazyka se stará MŠMT, někteří klienti tak chodí na češtinu i 16 hodin týdně.
Na sklonku léta jsme si nově začali všem klientům říkat o zpětnou vazbu, a to v okamžiku, kdy program po dvanácti měsících opouští. Kvalita a dlouhodobá udržitelnost programu je pro nás aktuálně největší zadání. Proto máme v plánu uvést do provozu databázi, s pomocí které budeme moci hodnotit efektivitu programu, oblasti, které fungují lépe a které hůře.
Jsou zde i určitá úskalí, se kterými se potkáváme. Stejně, jako je tomu na celospolečenské úrovni, potýkají se i držitelé mezinárodní ochrany například s potížemi při hledání bydlení.
Více najdete na stránkách státního integračního programu integracniprogram.cz
Centra na podporu integrace cizinců za loňský rok pomohla desetitisícům ukrajinských uprchlíků a dalších cizinců. Jen Centra, která SUZ MV provozuje v 10 krajích ČR, přivítala v roce 2024 přes 44 tisíc unikátních klientů, poskytla jim více než 129 tisíc služeb a asistovala 175 tisícům uprchlíků z Ukrajiny. Podrobnější údaje o všech Centrech, včetně těch, která neprovozuje SUZ MV, najdete ve Zprávě o činnosti za rok 2024.
Od roku 2001 se vždy 20. června slaví světový den uprchlíků. Celý svět si připomíná odvahu lidí, kteří byli nuceni uprchnout ze své domovské země, aby unikli před konfliktem a pronásledováním. My jsme si tento významný den připomněli jak divadelním představením, tak na slavnostním ceremoniálu UNHCR Young Refugee Awards 2025.
O činnosti naší organizace za uplynulý rok se dočtete ve výroční zprávě za rok 2024. Najdete zde nejen popis naší činnosti, strukturu a poslání, ale i statistická data, údaje o zaměstnancích a finanční zprávu, včetně výsledků finančních, vnitřních a vnějších kontrol a auditů.