O činnosti naší organizace za uplynulý rok se dočtete ve výroční zprávě za rok 2023. Najdete zde nejen popis naší činnosti, strukturu a poslání, ale i statistická data, údaje o zaměstnancích a finanční zprávu, včetně výsledků finančních, vnitřních a vnějších kontrol a auditů. / celý článek
Ministerstvo vnitra připravilo novelu azylového zákona, která zásadním způsobem zpřísňuje podmínky pro udělení azylu. Díky rozsudku Evropského soudního dvora, který dal za pravdu českému Ministerstvu vnitra, rozšiřujeme důvody pro neudělení či odejmutí azylu na osoby, které spáchaly závažný zločin.
Nově nebudeme muset udělit azyl člověku, který sice důvody pro udělení azylu formálně splňuje, a nelze ho tedy vrátit zpět do země původu, současně se však dopustil vážného zločinu. „Novela znamená zásadní zrychlení návratu migrantů do jejich zemí poté, kdy se tamější situace uklidní. Strpěné osoby bude možné navracet hned, nemusí se řešit odejmutí statutu azylanta, které by se mohlo protáhnout na roky,“ uvedl ministra vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a doplnil: „Pokud v Česku požádá o azyl cizinec, který spáchá např. loupež, a přesto by měl jinak nárok na azyl, nově mu azyl udělen nebude.“
K těmto případům dochází velmi ojediněle, nicméně zatímco dnes azyl udělit musíme, nově budeme moci cizince z „azylu“ tzv. vyloučit. Stejně tak bude možné rychleji než dnes odejmout už přidělený azyl cizinci, který se dopustí závažného zločinu i poté, co už azyl získal. Po schválení novely půjde i v těchto případech, tedy při spáchání závažného trestného činu, využít tzv. institut strpění, který existuje v českém právním řádu už 20 let.
„Strpěná“ osoba u nás sice získá minimální základní práva do doby, než pominou důvody (politické, humanitární atd.), pro které ji nelze vyhostit, v případě změny situace lze však „strpění“, a tedy i pobyt v Česku, ukončit na rozdíl od azylu prakticky ihned.
zdroj: mvcr.cz
.Centra na podporu integrace cizinců přispěla ke zvládnutí uprchlické krize z Ukrajiny systémovým přístupem, odborností svých pracovníků a koordinací ostatních aktérů integrace. To jsou závěry konference s názvem Integrační centra a držitelé dočasné ochrany: reflexe a výzvy.
O činnosti naší organizace za uplynulý rok se dočtete ve výroční zprávě za rok 2023. Najdete zde nejen popis naší činnosti, strukturu a poslání, ale i statistická data, údaje o zaměstnancích a finanční zprávu, včetně výsledků finančních, vnitřních a vnějších kontrol a auditů.
Centra na podporu integrace cizinců za loňský rok pomohla desetitisícům ukrajinských uprchlíků a dalších cizinců. Jen Centra, která SUZ MV provozuje v 10 krajích ČR, přivítala v roce 2023 přes 25 tisíc unikátních klientů, poskytla jim bezmála 145 tisíc služeb a asistovala 153 tisícům uprchlíků z Ukrajiny. Podrobnější údaje o všech Centrech, včetně těch, která neprovozuje SUZ MV, najdete ve Zprávě o činnosti za rok 2023.