O činnosti naší organizace za uplynulý rok se dočtete ve výroční zprávě za rok 2021. Najdete zde nejen popis naší činnosti, strukturu a poslání, ale i statistická data, údaje o zaměstnancích a finanční zprávu, včetně výsledků finančních, vnitřních a vnějších kontrol a auditů. / celý článek
Rádi bychom poděkovali všem městům a obcím, ale i soukromým společnostem, které dosud zareagovaly na naši výzvu a přišly s nabídkou bydlení pro afghánské spolupracovníky Armády ČR a české ambasády a jejich rodiny, evakuované v srpnu z Kábulu. Většina z nich, kteří se rozhodli spojit svoji budoucnost s ČR, získala mezinárodní ochranu a nyní vstoupila do Státního integračního programu, který realizuje jako generální poskytovatel naše organizace. Aktuálně se všemi rodinami intenzivně pracujeme a připravujeme je na život v ČR. Integrace je dlouhodobý a složitý proces, a kromě zvládnutí českého jazyka je velmi důležité podpořit i další její pilíře. Jedním z klíčových kroků pro všechny uprchlíky je mít důstojné a udržitelné bydlení. Přes naší intenzivní snahu a spolupráci s našimi partnery se bohužel i díky situaci na trhu s bydlením v ČR dosud nepodařilo najít vhodné bydlení pro všechny rodiny. Rádi bychom využili nebývalé solidarity, která se v souvislosti s afghánskými tlumočníky během jejich evakuace projevila a oslovili širší veřejnost s prosbou o pomoc při hledání dlouhodobého a důstojného bydlení. Za tímto účelem jsme zřídili e-mailovou adresu bytyprotlumocniky@suz.cz, kam se lze s konkrétními nabídkami vhodného bydlení pro afghánské tlumočníky obracet a pomoci tak s jejich rychlejší integrací. V případě konkrétní nabídky či dotazů nás kontaktujte a my se Vám rádi ozveme.
Jaké bydlení je vhodné pro naše klienty?
Děkujeme, že pomáháte!
Správa uprchlických zařízení MV provozuje Centra na podporu integrace cizinců v deseti krajích. Centra a jejich činnost představují jeden z klíčových nástrojů vládní politiky integrace cizinců. Centra nyní vydala souhrnnou výroční zprávu za uplynulý rok, kde maximálně konkrétně a strukturovaně představují činnost jednotlivých Center společně s konkrétními daty, ale i příklady dobré praxe.
ROZHOVOR Zapojit se do české společnosti pomáhají Centra na podporu integrace cizinců (CPIC). Většinu jich provozuje Ministerstvo vnitra prostřednictvím Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra (SUZ MV). Výhody Center pozitivně ocenili už dříve v regionech s velkým množstvím cizinců, kteří pracují v průmyslové zóně. Detaily provozu i aktuálních činností popsal pro časopis Veřejná správa vedoucí odboru CPIC SUZ MV Jiří Vesecký.
Od 1. 4. 2023 přechází koordinace aktivit Krajských asistenčních center pomoci Ukrajině (KACPU) pod Ministerstvo vnitra. KACPU budou i nadále fungovat ve všech krajích České republiky a budou poskytovat asistenci osobám prchajícím před ozbrojených konfliktem na Ukrajině s podáním žádostí o dočasnou ochranu a zajištěním ubytování v případech, kdy tyto osoby nemají zajištěné ubytování vlastní. KACPU Praha s ohledem na nedostatek kapacit asistenci se zajištěním ubytování neposkytuje.