Ramadán v zařízeních SUZ  

23. 06. 2016

Ramadán neboli devátý měsíc islámského kalendáře probíhá v letošním roce mezi 6. červnem a 5. červencem. Pro muslimy představuje významné období připomínající první zjevení, jež Mohamed obdržel od Boha.

Odkaz na dokumenty.

 

Během svátku by měli věřící prohloubit svůj duchovní život a vyvarovat se nečestného jednání. S ramadánem je neodmyslitelně spjat půst, jenž patří mezi pět pilířů islámu. Dodržován musí být od rozbřesku až do soumraku, přičemž by se věřící měli kromě jídla a pití vzdát např. i kouření.

Vzhledem k původu některých klientů se svátek dotkl rovněž zařízení SUZ, jež se na jeho příchod připravila. V ZZC Bělá Jezová dodržuje ramadán devět osob. Od 8. června jsou jim nepřetržitě k dispozici televizní místnosti. Opatřeny jsou mikrovlnnou troubu, v níž si mohou klienti po setmění ohřát stravu. Kromě pokrmů určených k ohřevu jsou večer vydávány také balíčky s ovocem, sýry atd. Podobná opatření zavedlo i ZZC Vyšní Lhoty, kde se k dodržování půstu přihlásila jedna osoba. Pracovníci zdejšího zařízení věřícímu po západu slunce ohřívají stravu.

Praktikující muslimové mají samozřejmě ve všech zařízeních čas k pravidelným modlitbám.