Reakce SUZ na nepravdivé informace uvedené v rozhovoru na Lidovky.cz 

19. 03. 2014

Správa uprchlických zařízení MV se chce vyjádřit k nepravdivým tvrzením v rozhovoru s Hanou Demeterovou uveřejněném 27.2.2014 na serveru lidovky.cz s názvem „Smrt kvůli erotickým fotkám? Úředníci lžou, azyl udělit mohou“.

Lidovkycz

Paní Demeterová ve jménu boje za získání azylu pro svou klientku Z. G. uvádí v rozhovoru čtenáře v omyl uvedením nepravdivých informací, kterým se musíme jako organizace jednoznačně bránit.
Paní Demeterová tvrdí, že se klientce Z. G. nevěnoval žádný psycholog ani psychiatr. Není to pravda. Klientce i její matce byla psychologická pomoc nabízena hned po příchodu do pobytového střediska. Tu však obě odmítaly. Vzápětí po zmiňované události, hned v nemocnici, byl klientce prokazatelně doporučen rozhovor s psychologem/psychiatrem i s kontaktem a datem možné intervence. Po návratu z nemocnice byl Z. G. znovu nabídnut psycholog, což tentokrát uvítala. Již po několika dnech však středisko opustila. Objednání a intervence tak proběhla až po jejím návratu.
Nikdo matce paní Z. G. nevyhrožoval odebráním dětí. Sociální pracovníci jsou ve středisku, aby klientům pomáhali, nemají v tomto směru ani žádné pravomoci. Dále paní Demeterová uvádí, že matka jmenované neměla ani peníze na autobus a že její dcera nemá peníze na léky. Je třeba uvést, že žadatelé o mezinárodní ochranu jsou pojištěnci VZP ve stejném rozsahu jako občan České republiky. Je plným právem každého klienta požádat předem o proplacení jízdného kvůli návštěvě či návratu ze zdravotnického zařízení a klientům je běžně vyhovováno. Klienti také mohou o proplácení léků, které jsou pro ně finančně neúnosné, požádat neziskové organizace.
Není pravdivá ani finanční částka, kterou mají údajně dostávat zmiňovaní klienti. Celé rodině je vyplácena částka rovná životnímu minimu, a to ve stejné výši jako každé české rodině, která se ocitne v dlouhodobé finanční nouzi. Výše částky je daná zákonem, v tomto případě se vypočítává pro celou rodinu žijící ve společné domácnosti. Pro ilustraci, finanční částka poskytnutá matce paní Z. G. činí 3140 Kč, Z. G. dostává 2450 Kč a její dva synové 2140 Kč a 1740 Kč. Částka pro celou rodinu tak činí 9470 Kč měsíčně. Tuto částku lze ze zákona totiž vyplatit klientům pouze za dny, kdy jsou ve středisku fyzicky přítomni. To Z. G. velice často nebyla.
Rozumím tomu, že paní Demeterová chce Z. G. pomoci v její nesnadné situaci, ale neměla by při tomto úsilí používat účelová a nepravdivá tvrzení.