Dobrovolné repatriace

Repatriace

Program dobrovolných návratů je realizován Správou na základě § 54a zákona o azylu a je určen pro žadatele o udělení mezinárodní ochrany, kteří vzali svou žádost o mezinárodní ochranu zpět. Dobrovolný návrat nabízí cizincům bezpečný a důstojný návrat domů. 
Při realizaci repatriace Správa zajišťuje bezplatný nákup letenky/jízdenky domů, přímou asistenci například při pořizování cestovních dokladů nebo při odjezdu a poradenství. V případě, že klientovi není možné zajistit letenku až do jím zvolené destinace, je mu vyplacen příspěvek na dopravu v cílové zemi.
Dále může Správa poskytnout v případě zájmu ubytování po dobu vyřizování dobrovolného návratu a v případě potřeby další nezbytnou asistenci jako zajištění cestovního dokladu, zajištění odvozu na místo odjezdu z ČR nebo pomoc během případného přestupu v cizí zemi. Žadatel se navrací domů jako běžný turista a úřady v cílové zemi neznají důvod jeho pobytu v ČR - jedná se tedy o dobrovolnou a důstojnou volbu. Program je přínosný pro obě strany – neúspěšný žadatel o mezinárodní ochranu se vyhne riziku nelegálního pobytu a z toho plynoucích důsledků, pro Českou republiku je dobrovolný návrat cizince ekonomicky výhodnější než jeho další pobyt na území.
Více informací na webu www.dobrovolnynavrat.cz.